گروت ریزی با گروت سیمانی مناسب بوده که دارای خاصیت غیر انقباضی و مقاومت بسیار بالا است. گروت ریزی را می‌توان جهت پر کردن فضای خالی بین صفحات نشیمن و دستگاه‌های صنعتی و سازه‌های سنگین که نیاز به تحمل لرزه و فشار بسیار زیاد است، استفاده می‌کنند. معمولاً امکان گروت ریزی قبل از نصب سازه‌های فلزی وجود ندارد. ‌زمانی که قصد گروت ریزی زیر استراکچر یا ستون است‌ ‌یا گروت برای بیس پلیت)، گروت ریزی بعد از نصب بیس پلیت و تراز کردن انجام می‌گیرد که برای گروت ریزی بهتر است یک گروت منبسط شونده باشد.

گروت ریزی برای این انجام می‌شود که فضای خالی زیر بیس پلیت و فونداسیون را تراز کند و در واقع گروت ریزی برای تنظیم تراز بیس پلیت بکار می‌رود. بنابراین قبل از نصب اسکلت، بیس پلیت باید تراز باشد. البته در بعضی سازه‌های کوچک و دکل‌های جدار پوسته‌ای اسکلت با بیس پلیت همزمان است که در این حالت بعد از نصب بیس پلیت گروت ریزی می‌کنند.

برای گروت ریزی بهتر است که قالب از دو طرف روبروی هم فاصله بیشتری با لبه پلیت داشته باشه تا در هنگام گروت ریزی از یک طرف مخلوط گروت و آب رو که غلظت مناسبی داره و حالت خمیر روان رو داره بریزید تا هوا از یک سمت دیگه خارج بشود‌. ضربه‌های کوچک به قالب و پلیت برای خارج شدن هوا بی‌تأثیر نیست.

گروت ریزی

‌خواص گروت ریزی

 • ‌گروت ریزی‌ در مقاطع با ضخامت ۱۰ الی ۱۰۰ میلی مناسب است.
 • گروت ریزی برای استحکام بالا در تمامی سنین اجرا می‌شود.
 • گروت ریزی در تراوایی کم و دوام بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • زمان انبساط گروت ریزی در شروع ۱۵ دقیقه و در پایان ۲ ساعت است.
 • بعد از گروت ریزی مقدار انبساط گروت ۲٪ در ۲۴ ساعت است.
 • برای آماده سازی سطوح برای گروت ریزی سطوحی که قصد گروت ریزی را دارید باید از هر گونه آلودگی روغنی‌، گرد و خاک پاک کرد.
 • استفاده از پمپ باد جهت دور کردن گرد و خاک قبل از گروت ریزی توصیه می‌شود.

روش‌های گروت ریزی

به طور کلی دو روش گروت ریزی در داخل حفرات در محل اتصال آنکرو و جود دارد که به شامل موارد زیر است.

‌گروت یا ملات خشک

در این روش ملات با استفاده از نیروی تراکمی جایگزاری می‌شود.

‌گروت سیال

به علت روانی در هنگام ریختن گروت خود به خود جایگذاری می‌شود.

روش گروت سیال در محل‌هایی که حفرات تقریباً بسته و مسدود و غیر قابل دسترسی بوده و بیرون از آن گروت کاری به راحتی امکان پذیر نیست، کاربرد فراوان دارد. مصرف گروت خشک با وجود رضایت در عمل در کارهای ساختمانی همیشه روش مناسبی نیست و در عمل تمایل به استفاده از روش سیال رو به افزونی است.

محدودیت‌های استفاده از گروت ریزی

 • ‌فقط برای کارهای دوغاب ریزی استفاده شود.
 • ‌فقط در سطوح تمیز استفاده شود.

حداقل ضخامت دوغاب ریزی‌

 • سه برابر بزرگتر از اندازه سنگدانه دوغاب

مراحل گروت ریزی پای ستون

‌بعد ار اتمام شاقولی ستون‌ها ابتدا تمام پیچ و مهره‌های پای هر ستون را سفت میکنند.

اطراف ستون را با یک مقدار فاصله به وسیله‌ی چهار تراش یا چوب معمولی ‌یا ورق‌های آهنی (سمت درگیر با ملات گروت حتماً چرب شود تا در هنگام باز کردن ورق این کار به آسانی صورت گیرد) می بندند (قالب بندی).

شروع به ساختن ملات با استفاده از گروت (بتن منبسط شونده) می‌نمایند.

‌چون بتن مصرفی از نوع منبسط شونده است (به این علت که تمام فضا پوشانده شود) در صفحه ستون معمولاً ۲ عدد سوراخ هواگیر(air hole‌) قرار می‌دهند تا هوای زیر صفحه خارج شود.‌ برای اطمینان از اینکه زیر ستون کاملاً پر شده باشد. با ید موارد زیر رعایت شود.

 1. ‌اگر صفحه ستون از ستون جدا بود که در این حالت با ریختن گروت بعد از پر شدن منبسط شده و اضافه آن از سوراخ موجود خارج می‌شود (اصطلاحاً سر ریز می‌شود).
 2. ‌اگر صفحه ستون به همراه ستون در کارخانه جوش شده باشد بعد از کاشت ستون، سوراخ‌های هوا قابل مشاهده نیست. برای این حالت باید از اطراف شی را وارد کنید به داخل و اگر شی مورد‌ نظر (مثلاً یک عدد میلگرد ۳۰سانتی متری) بتنی شد میفهمند که گروت به همه جا‌ی زیر صفحه نفوذ کرده است.

‌شروع به ریختن گروت میکنید.

‌بعد از گذشت ۲۴ ساعت می‌توان قالب‌ها را باز کرد.

از انتشار مطالب و فایلهای این سایت با ذکر منبع استقبال میکنیم