بلوک سفالی به عنوان پر مصرف ترین نوع مصالح در دیوارهای ساختمانی متشکل از خاک رس و آب که به صورت قالب‌های سوراخدار در ابعاد مختلف تولید می‌شود. بلوک‌های سفالی همان آجر‌های رسی هستند که در بخش‌های غیر باربر ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. بلوک‌های سفالی در انواع دیواری و سقفی (سقف تیرچه بلوک) مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اين بلوک‌ها در ابعاد مختلف توليد مd شوند. سطح بلوک‌های سفالی معمولاً شياردار است تا ميزان چسبندگی آنها با بتن افزايش يابد. بلوک سفالی معمولاً در كارخانه و به وسيله دستگاه‌های مجهز توليد می‌شود تا بلوک‌ها عاری از ترک و دانه‌های آهكی باشند و رنگ آنها كاملاً يكنواخت بوده و به طور يكسان پخته شده باشد. سطح بلوک‌های سفالی بايد عاری از انحنا و خميدگی باشد و لبه‌های تيز و مستقيم و بافت ريز و متراكمی داشته باشند. عرض بلوک‌های سفالی معمولاً ۲۵ سانتيمتر و وزن آنها حدود ۳ تا ۱۰ كيلوگرم متغير است.

بلوک سفالی

مزایای استفاده از بلوک سفالی‌

  • ‌مقاومت بالا در برابر آتش سوزی.
  • ‌در صورتی که ساکنین ساختمان بخواهند وسیله‌ای (لوستر یا آویز) را به سقف متصل کنند براحتی می‌توانند با استفاده از دریل سقف را سوراخ کرده و از پیچ و رول پلاک استفاده نمایند.

معایب

  • احتمال آلودگی خاک رس به آهک در معدن کارخانه تولید کننده که موجب بروز ترک در سطح گچ خواهد شد.
  • سنگینی بلوک سفالی که موجب سنگینی سازه می‌شود. وزن هر متر مربع دیوار سفالی بالغ بر ۲۰۰ کیلوگرم است.
  • زمان اجرای نسبتاً طولانی
  • نیاز به لایه ضخمیتر گچ و خاک جهت هموار سازی سطح دیوار

بلوک سفالی فوم دار

در بلوک سفالی فوم دار از یک لایه فوم به عنوان عایق استفاده می‌شود. عایقکاری نقش بسیار مهمی در گرم نگه داشتن ساختمان در فصل زمستان و خنک داشتن آن در فصل تابستان دارد. به کمک عایقکاری می‌توان یک خانه را در زمستان ۵ درجه گرمتر و در تابستان ۱۰ درجه خنکتر نگه داشت. به این ترتیب علاوه بر کم شدن مصرف انرژی، از آلودگی محیط زیست نیز کاسته می‌شود و منابع انرژی برای استفاده آیندگان حفظ می‌شود.

فاکتور مهم در انتخاب عایق‌ها میزان مقاومت حرارتی آنها است. هر قدر این مقاومت بالاتر باشد عایق خرارت را کمتر از خود عبور می‌دهد و صرفه جویی‌ای که به همراه دارد افزایش می‌یابد. پس به جای ضخامت عایق‌ها باید مقاومت حرارتی آنها با هم مقایسه شود. عایق‌های گوناگون با مقاومت‌های حرارتی برابر، از نظر میزان صرفه جویی در انرژی همانند هستند و تنها اختلاف آنها در قیمت و محل کاربرد است.

در دیوارهای سفالی خود سفال دارای شبکه‌هایی است که از آن شبکه‌ها هوا در جریان است. هنگامی که این سفال‌ها پشت سر هم قرار می‌گیرند و دیوار بالا می‌رود این شیارها مقابل همدیگر قرار گرفته و حالتی از خلا را مابین دیوار به وجود خواهند آورد که این خلا خود بهترین عایق خواهد بود.

مطالعات نشان می‌دهد که فوم داخل سفال عایق‌دار هیچ تغییری در وضعیت عایق بودن آن ایجاد نمی‌کند. چون همانند شیشه‌های دو جداره این هوایی که مابین شیارهای سفال وجود دارد خود یک حالت خلا را در دیوار ایجاد کرده و دیگر نیازی نیست که در داخل این خلا ما از جسم خارجی دیگری استفاده نماییم.

معایب بلوک سفالی در مقایسه با یونولیت (فوم)‌

  • ‌حمل آن سختتر است.
  • ‌عایق صوت و حرارت ضعیفتری است.
  • ‌اجرای کندتری دارد.
  • ‌گرانتر است.

 

منبع: عمران سافت

از انتشار مطالب و فایلهای این سایت با ذکر منبع استقبال میکنیم